mięso sezonowane w Krakowie

Dobra restauracja z włoskim jedzeniem
Masz ochotę dobrze zjeść? Wśród wielu opcji, które daje europejska sztuka kulinarna powinno się zwrócić uwagę na kuchnię włoską. Dlaczego? Przede wszystkim z tego powodu, że kuchnia włoska to bogactwo aromatów, połączeń oraz duża porcja składników odżywczych.

Typowe włoskie potrawy

Typowemu Polakowi włoska restauracja, łączy się prawie zawsze z makaronem i pizzą i ewentualnie z winem. Tymczasem włoskie gotowanie to też takie przysmaki jak słodkie desery czy oliwki.

Podstawowe włoskie potrawy

Pasty są bazą kuchni włoskiej. Włosi przyrządzają makarony w dziesiątkach form. W zasadzie trudno wyobrazić sobie składniki których nie można dołączyć do tej potrawy. czytaj więcej o naszej restauracji Ryby, dodatki mięsne i rożnorodne przyprawy, powodują, że makarony nie są w stanie się przejeść.

Następną charaterystyczną potrawą jest pizza. Wbrew pozorom nie pochodzi ona z Włoch lecz ze starożytnej Grecji. Kojarzona jest jednakże jako włoska potrawa. Prawidłowo przyrządzona włoska pizza powinna mieć niezbyt grube ciasto oraz mała ilość składników. Najpopularniejsza wersja pizzy to margharita z serem. Świeża pizza to uciecha dla podniebienia, ale niestety bomba kaloryczna. Uważaj na nią, jeśli chcesz być „fit”.

Włoskie jedzenie to coś więcej niż tylko pizza i pasta. To też lasagne, focaccia, minestrone i szeroki wybór deserów – takich jak tiramisu czy panettone. Będąc we włoskiej restauracji nie warto zapominać o winie czy o pysznych serach- gorgonzoli, mascarpone i pecorino.
Zobacz film

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *